Film Önerileri

Mr.Nobody

Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adam. Ölüm döşeğindeki Némo bay-hiçkimsegenç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır… Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar.

Gündelik hayatta da bir çok karar veriyoruz, verdiğimiz kararların çoğu bu kadar zor kararlar yerine son derece basit kararlar olsada bazen hayatımıza yansımaları bu kadar basit olmayabiliyor.

Ama verdiğimiz her karar bizi yüzlerce farklı senaryosu olan alternatif bir geleceğe (hikayeye, yeni kişiye, başarıya ve başarısızlığa..) sürüklüyor.

Örneğin; seçtiğiniz üniversite/bölüm, seçtiğiniz veya vazgeçtiğimiz farklı arkadaşlar, yaşamayı seçtiğiniz şehir, o gün gitmeye karar verdiğiniz cafe, kitapçıdan aldığınız yeni kitapta okuduğunuz yeni hikaye, raftan aldığınız yeni bir film(Mr.Nobody gibi ilham veren) verdiğimiz tüm bu kararlar bizi rotası diğerinden çok daha farklı bir geleceğe sürüklüyor.

Siz verdiğiniz bazı kararlarda alternatif geleceklerinizin neler olabileceği üzerine hiç düşündünüz mü? Bence düşünün:)

Zamana Karşı

zamana-karsi

Yine güzel bir filmden örnek vermek istiyorum. Zamana Karşı isimli, Justin Timberlake’in oynadığı 2011 yapımı bir Amerikan filmi. Filmde; 25 yaşından sonra fiziksel yaşlanmanın olmadığı ve sadece zamanla yaşalanılabildiği bir dünyanın olduğu, kollarındaki yazan saat göstergesindeki kadar yaşanabilen bir dünya ve yaşam süresinin olmadığı yani paranın ve gücün, zaman olduğunu anlatan filmde yönetmen iki konu üzerinde durmaktadır.Birincisi yoksul bir bölgede kendini ve ailesini canlı tutmaya çalışan insanlar,diğeri ise zengin ve zamanı çok olan insanlar.Filmde her şey zamandır,çalışmanın karşılığı zaman alışveriş yapmak zaman,kumar oynamak zaman yani para yerine zaman var ve zaman bittiğinde ölüyorsun eğer zaman varsa ölümsüz olarak yaşıyorsun.

Bu filmi izlediğinizde aslında hergün otobüse binerken ya da kahve içerken harcadığınız şeyin ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Filmden bir diyalog; “Adam: Şundan istiyorum. Satıcı: Ömründen 3 saat vermen gerekiyor!” Ne kadar ürkütücü değil mi?

 

 

Sofinin Seçimi

Günlük hayatta en sık yaptığımız aktivitelerden biri sanırım karar vermek. Gün içerisinde belki de 100′e yakın karar veriyoruz. Peki bu kararları verirken yaptığımız seçimler doğru mu?

Doğru seçim denince aklıma ilk gelen şeylerden biri sanırım bu dramatik film sanırım. Film “Sofi’nin Seçimi”, Başrolünü Meryl Streep’in oynadığı  Sophie Zawistowska isimli bir kadının hayatını anlatan bir Amerikan filmi. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki, Yahudi bir kadın ve iki çocuğunu anlatıyor.

sofinin-secimiNazilerden kaçmak için, varlarını yoklarını satarak sahte belgeler düzenleten Sophie, “Büyük Kaçış”a az bir zaman kala, üç yerine iki kişilik belge hazırlanabildiğini öğrenir. Hemen ilk tepki olarak çocuklarını gönderip kendisi kalmak ister; ancak belgelerinden birinde yetişkin bir kadın vardır ve Sophie bir çocuğunu kurtarmak ve ötekini ölüme terk etmek durumunda kalır.

Nitekim söz konusu seçimi bir anne, iki çocuğu arasında yapacaktır!

Öbür türlü, iki çocuğu da öldürülecek olan anne, bir çocuğunun ölümünü kendisi seçiyor! Bir anne, kızını kendi elleriyle ölüme gönderiyor!

Daha sonraki hayatında, seçtiği çocukla yürürken, yaşarken asla susturamayacağı bir çığlık yapışıyor ruhuna! Ne yaşamasını seçtiği kızıyla mutlu, ne huzurludur artık.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s