Dijital devrimin yarattığı yeni dünya düzeni ve kültürel etkileri

Yayınlandı: 26 Şubat 2011 / Hayata Dair
Etiketler:, , , , ,

Dijital devrimle birlikte fiziksel olarak yaşamlarımız değişmeye başladı. Zaman ve mekandan bağımsız hale geldik. Artık bilgi çağının belki de ikinci safhası olan bağlı çağdayız. Tüm araçlar artık birbirine entegre hale gelmeye başladı. Her şey bir organizmanın bir parçasıymış gibi birbirine etki edecek ve birbiriyle beraber çalışacak şekilde dönüşmeye başladı. Bunun yanı sıra artık insanlar da birbirine bağlı halde geldi, etkilemeye, etkilenmeye, aynı düşünceleri paylaşmaya ve farklı düşünceleri anlamaya başladı.

Dijital devrimle birlikte artık insan da birbirine etki eden ve entegre çalışan bu ekosistem içerisinde düşünsel anlamda dönüşmeye, çok farklı şeyleri yapmaya ve bu yaptıklarıyla kitleleri etkilemeye başladı. Artık herkes yazar; izliyor, gözlemliyor, deneyimliyor, yazıyor ve bu yazdıklarını bir basımevinin tekelinden veya bir medya otoritesinin süzgecinden  geçmek zorunda kalmadan kitlelerle paylaşabiliyor.  Artık herkes pop ya da rock yıldızı; müzik yeteneklerinin bir yapımcı tarafından keşfedilmesini beklemeden ya da saçma sapan programlara katılmadan müziğiyle duygularını kitlelere ulaştırabiliyor. Artık herkes fotoğraf sanatçısı veya yönetmen; hayata baktığı pencereyi, hayata baktığı renk tonlarını ve hayata baktığı kadrajları sevdikleriyle ya da sevmedikleriyle özgürce paylaşabiliyor.

Tüm bu değişimler dünyaya bir dalga şeklinde yayılıyor, artık tüm kültürler birbirlerini daha önce hiç olmadığı kadar etkiliyor. Yerel kültürler bu global dalganın özelliklerinden ister istemez nasibini alıyor. Bu durumun en önemli tarafı; insanları kültürel etnosentrizmin etkisinden kurtarmaya başlamasıdır. Bu sayede dünya üzerindeki tüm toplumların birbirlerini biraz daha fazla anlayabileceği, aynı dili konuşabileceği, farklı düşünceleri özümseyebileceği  bir ortam oluşuyor. Yaşasın dijital devrim.  🙂

Murat DURAK

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s