Varoluşumuzdaki Cam Parçacıkları

Yayınlandı: 13 Kasım 2010 / Hayata Dair
Etiketler:, , , ,

Yaşamlarımız tasarımcıların kullandığı “kaleydoskop” adındaki aletin içersinde gerçekleşen olaylara çok benzerlik gösterir.

Nedir bu “Kaleydoskop” ?

Kaleydoskop, tasarımcıların bazen yeni desenler aramak için kullandıkları bir alettir. Bunun için küçük renkli cam parçacıkları vardır ve bunlara küçük bir prizma aracılığıyla bakıldığında her tür geometrik deseni görmek mümkündür. Bu aletin manivelasını her çevirdiğimizde bu cam parçacıkları yeni bir ilişki içerisine girer ve yeni bir desen ortaya çıkarırlar. Matematiksel olarak kaleydoskoptaki bu yeni kombinasyonların sayısı inanılmaz derecede çoktur ve aletin içindeki cam parçacığı sayısı ne kadar çok olursa yeni ve çarpıcı kombinasyonların oluşma ihtimali de o kadar artar.

Yaşamlarımızdaki cam parçacıklarının sayısı  arttıkça da aynı kaleydoskoptaki gibi bizi daha çarpıcı hale getirir. Örneklemek gerekirse; bedenimiz fiziksel olarak ne kadar çok yorulursa, ne kadar farklı besinlerle beslenirse, ne kadar farklı koşullar yaşarsa ve fiziksel olarak yaşadığı acı ve farklı deneyimler ne kadar artarsa o kadar güçlü hale gelir.

Aklımız; farklı ilgi alanlarımız arttıkça (felsefe, psikoloji, müzik, resim ), karşılaştığımız olayları kabullenmeden önce sorguladıkça ve ikilemlere düştüğümüz anlarda bile karar verebildikçe hem muhakeme yeteneğimiz artar hem de başkalarının 40 yıl düşünse bile aklına gelemeyecek, yaratıcı fikirler üretebilecek güçlü ve eşsiz bir zihne sahip olabiliriz.

Ve kalbimiz; kalbimizi göğsümüzdeki kafesinden çıkartıp avucumuzda taşıyabildikçe, aşık oldukça, bağlanmaktan korkmadıkça, acı çektikçe, kalbimizin içindeki cam kırıkları artıp musluk gibi kanadıkça yeteneklerinin doruklarına ulaşacaktır kalbimiz.

Cam parçacıklarımız arttıkça yaşamımızın desenleri ve renkleri de artacaktır. Ünlü bir film yönetmeni; “sahne dekorunda bir silah varsa o bir süs değildir, filmin sonunda mutlaka patlayacaktır.” Hayatımızdaki her şeyde olduğu gibi cam parçacıklarımız da bir süs ve angarya değildir, bizler için varoluşlarının bir anlamı vardır.

Yaşamaktan korkmayın; deneyin, yanılın, deneyimleyin. Sonunda göreceksiniz ki başkalarının sadece hayal edebildiği yerlerde olacaksınız.

Murat DURAK

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s